Terapia karmienia

  Dysfagia czyli zaburzenia w procesie przyjmowania, formowania i transporcie pokarmów, jest dość częstym problemem z jakim spotykają się opiekunowie osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

    Jeżeli Twoje dziecko lub uczeń mają jeden z symptomów wymienionych poniżej to masz do czynienia z dysfagią, która wymaga terapii:

- trudności w zbieraniu pokarmów z łyżki,

- trudności w utrzymaniu pokarmów w jamie ustnej,

- wypadanie pokarmu, wypychanie językiem,

- trudności w żuciu pokarmów lub całkowity brak żucia,

- trudności w połykaniu,

- zaleganie pokarmu w jamie ustnej,

- dławienie się, krztuszenie,

- przetrwałe odruchy (ssania, kąsania),

- trudności w piciu płynów.

    Terapia karmienia, będąca zespołem oddziaływań, które mają na celu wspomagania zaburzonych procesów spożywania pokarmów, jest koniecznością. Jeśli nie zrobimy nic, problemy będą się pogłębiać, zwiększy się niebezpieczeństwo zadławienia lub zachłyśnięcia. Co zatem można zrobić?

1. Zadbaj o właściwą pozycję ciała podczas jedzenia.

Właściwa pozycja to pozycja siedząca. Prawidłowe napięcie mięśniowe podczas siedzenia przekłada się na właściwe napięcie w obrębie motoryki małej. Jeśli dziecko nie trzyma głowy, zadbaj o jej podparcie.

2. Wygaszaj przetrwałe odruchy ssania i kąsania.

Około 15 minut przed jedzeniem bodźcuj odpowiednio usta lub dziąsła, aby wygasić odruch ssania lub kąsania.

3. Zmniejszaj nadwrażliwość jamy ustnej i okolic.

Pamiętaj, że rodzaj stosowanego odwrażliwiania: ucisk, głaskanie lub masaż w obrębie twarzy i jamy ustnej muszą być akceptowalne przez dziecko lub ucznia. 

4. Ucz prawidłowego żucia i połykania.

- dobierz właściwą łyżeczkę: małą, krótką, płaską i wąską;

- dobierz właściwy kubek: kubek Medela, to specyficznie zbudowany kubek umożliwiający Nam większą kontrole podczas picia. Polecam sprawdzone: kubek Difraxkubek Reflokubek Doidy;

- dobierz konsystencję pokarmu do dziecka: np. płynną lub półpłynną;

- stosuj prawidłową technikę podawania pokarmu: połóż łyżeczkę na dolnej wardze i dociskaj łyżeczkę do języka;

- wspomagaj podczas karmienia pracę warg i żuchwy: utrzymuj zamknięcie warg, prowadź żuchwę, masuj krtań przy połykaniu, podtrzymuj żuchwę podczas picia. 

- ćwicz żucie i połykanie z chrupkami kukurydzianymi. To moje ulubione ćwiczenie, proste i przynoszące wiele korzyści. Połóż chrupkę między zębami i poczekaj na ruch żuchwy lub wywołaj go.

Nie zapomnij o pozytywnej atmosferze podczas jedzenia.




Na koniec jeszcze uwaga. Zawsze poradź się specjalisty, jeśli nie czujesz się kompetentny. Są prowadzone szkolenia z tego zakresu, na których uzyskasz szczegółowe informacje jak postępować.

Komentarze